חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עורך דין לענייני צוואה

עריכת צוואה למען השקט הנפשי שלך ולמניעת סכסוכים במשפחה

לעיתים מתעוררים סכסוכי ירושה וחילוקי דעות בין יורשים ביחס לאופן חלוקת הרכוש של הוריהם לאחר פטירתם. הכנת צוואה מחייבת ותקפה ע"י עורך דין לענייני צוואה , עשויה למנוע סכסוכי ירושה מיותרים בקרב היורשים

0 +
לקוחות מרוצים
0
שנות נסיון
% 0
הצלחה בתיקים

עורך דין לענייני צוואה

עריכת צוואה למען השקט הנפשי שלך ולמניעת סכסוכים במשפחה

לעיתים מתעוררים סכסוכי ירושה וחילוקי דעות בין יורשים ביחס לאופן חלוקת הרכוש של הוריהם לאחר פטירתם. הכנת צוואה מחייבת ותקפה ע"י עורך דין לענייני צוואה , עשויה למנוע סכסוכי ירושה מיותרים בקרב היורשים

0 +
לקוחות מרוצים
0
שנות נסיון
% 0
הצלחה בתיקים

סכסוכי ירושה – לא עוד!

לעיתים מתעוררים סכסוכי ירושה וחילוקי דעות בין יורשים ביחס לאופן חלוקת הרכוש של הוריהם לאחר פטירתם. הכנת צוואה מחייבת ותקפה ע"י עורך דין לענייני צוואה , עשויה למנוע סכסוכי ירושה מיותרים בקרב היורשים?

צוואה היא מסמך משפטי שמהווה הצהרה כתובה של המצווה המסדירה את חלוקת רכושו אחרי מותו. בעוד צוואה עשויה להיות כללית ולפרט את אופן חלוקת הרכוש בקווים כלליים היא יכולה להיות גם מפורטת, להתייחס לכל רכוש שהיה לאדם במותו ולכלול הוראות מדויקות ותנאים ביחס לחלוקת הרכוש בין היורשים. עורך דין לענייני צוואה יכ להסביר ולהנחות את האדם לסוג הצוואה המתאימה לו ביותר.

חוק הירושה (להלן: "החוק") מכיר בארבע דרכים לערוך צוואה כדי שתהא תקפה ומחייבת. אפשרות אחת היא לערוך צוואה שכתובה בכתב ידו של המצווה, חתומה בחתימתו ונושאת את תאריך עריכתה בכתב ידו. אפשרות נוספת לעריכת צוואה היא בעל פה, כאשר צורה זו ידועה גם בשמה החלופי "צוואת שכיב מרע". ניתן לעשות צוואה כזו רק במקרים שבהם המצווה נמצא על סף מוות או רואה את עצמו כמי שעומד למות. לפי דרישות החוק, צוואה בעל פה צריכה להיעשות בפני שני עדים אשר מבינים את שפתו של המצווה.

לפניה ישירה אל משרד עו"ד ד"ר איריס טרומן לחץ/י כאן

חוק הירושה (תשכ"ה-1965) קובע מספר נקודות בסיסיות לגבי התנהלות הירושה לאחר לכתו של אדם, ביניהן:
מי הם יורשיו של אדם, סוג הצוואה (בעל פה, בכתב, מול רשות, מול עדים), האם הצוואה חוקית ועוד.

סוגי הצוואות הנפוצים במדינה מתחלקים לארבעה :

צוואה בעל פה

צוואה בעל פה הינה צוואה אשר נאמרת בעל פה רק במקרים חריגים בהם המוריש הינו על ערש דווי או טוען שהוא כך ואינו יכול לערוך את הצוואה בכוחות עצמו.
לשם כך, הוא מפרט בעל פה את פרטי חלוקת רכושו אל מול שני עדים הכותבים בכתב יד את צוואתו בצירוף תאריך, חתימה והסיבה לעריכת הצוואה בצורה זו.בסמוך לפטירתו של המוריש, יעבירו העדים את צוואתו לרשם לענייני ירושה

צוואה בכתב

צוואה בכתב יד הינה צוואה בה המוריש מפרט בכתב ידו את חלוקת הרכוש עליה הוא מחליט.
לצוואה ניתן תוקף משפטי אך ורק אם מצוין בה התאריך בו נכתבה הצוואה וחתימתו של המוריש.

צוואה מול עדים

צוואה מול עדים הינה צוואה הדומה לצוואה בכתב יד והיא נערכת אל מול שני עדים.
העדים חותמים גם הם על הצוואה ומאשרים כי המפורט בצוואה הוא רצונו הבלעדי של המוריש.

צוואה נוטריונית

צוואה מול רשות הינה צוואה הנערכת אל מול גורם הנחשב רשות כמו נוטריון או שופט.
המוריש יקריא לבעל הסמכות את צוואתו וזה יקריא לו בחזרה את צוואתו בעל פה, כאשר המוריש מאשר כי זוהי צוואתו, יחתום עליה בעל הסמכות.

עורך דין עריכת צוואה

כאמור, צוואה מהווה את רצונו האחרון של אדם. חלק מרצון זה הוא ניהול נכסיו ,חלוקת הכספים וחפצים סנטימנטליים שצבר במהלך חייו.כדי להבטיח את תוקפה המשפטי של הצוואה ישנם כמה כללים וצעדים המסייעים בעריכת הצוואה.

התנאים הראשונים לעריכת הצוואה הינם:

 כשירותו של עורך הצוואה : כל מי שגילו נמוך מ-18 או פסול דין בעיני בית משפט אינו כשיר לערוך צוואה.

  • בלעדיות כותב הצוואה: הצוואה יכולה להיערך אך ורק על ידי המוריש

  • חופש הציווי: אדם רשאי לשנות את צוואתו כמה פעמים שירצה במהלך חייו (מתוך ההנחה כי אדם ממשיך לצבור קניין פיזי ורוחני במהלך חייו שאותם ירצה להוריש) וסעיף המציין כי אין לשנות את הצוואה אשר יכתוב המוריש יגרום לפסילת הצוואה.

מה ניתן להוריש?

  • נכסים- אם בחזקתכם נכסים, חשוב מאד לציין ולהבהיר למי יהיה שייך הנכס לאחר הוצאת הצוואה לפועל, זהו נושא רגיש ונפוץ במחלוקות שבין הקרובים למוריש לאחר לכתו ולכן, חשוב אף לעשות הפרדה בין הנכסים ליורשים בעריכת הצוואה ובכך להימנע מאי- בהירויות.

  • חפצים בעלי ערך סנטימנטלי: ישנן משפחות בהן חפצים נשמרים לאורך דורות ובעלי ערך גבוה מאד עבור המחזיק בהם, זהו עשוי להיות כל חפץ וניתן להוריש אותו כחלק מהרכוש של המוריש.

  • כספים: מעבר לכספי חסכונות, ישנם גם כספים הנמצאים בקרנות הפנסיה, ביטוחי חיים וקופות גמל כאלו ואחרות. כל אלה נחשבים גם הם חלק מנכסיו ורכושו של המוריש וחשוב להתייחס לכך בעריכת הצוואה. לירושת נכסיו ורכושו יכול המוריש להציב תנאים באשר לזמנים בהם יחולק הרכוש לדוגמה במקרה בו היורש מתנה כי הוא רכושו יעבור לילדיו לאחר שיגיעו לגיל 18 או בסיום השירות הצבאי. לפרטים אלה חשוב להתייחס בעריכת הצוואה ולשקול את התנאים אותם מציבים מפני שכך ייעשה לאחר פטירת המוריש.

הפקדת הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה

כדי להבטיח את אמינותה של הצוואה ותוקפה המשפטי, מומלץ להפקידה אצל הרשם לענייני ירושה המהווה סמכות משפטית למהימנותה של הצוואה. הרשם לענייני ירושה הוא גם הסמכות אליה יש לפנות לשם מימוש הצוואה. את הבקשה יש גם לפרסם בעיתונות כדי לתת הזדמנות לצדדי ג' להביע התנגדות למימוש הצוואה ואם כך קרה, ידון השופט בהתנגדות בבית המשפט לענייני משפחה.

צרו עמנו קשר עוד היום לשקט הנפשי שלך

לתיאום פגישה

השאירו פרטים ונחזור בהקדם

אודות

עורכת הדין, ד"ר איריס טרומן , בעלת תואר MBA מחקרי ותואר PhD , מובילה את משרדה מתוך אמונה במשפט אמת וחתירה מתמדת להצלחה. עו"ד טרומן נבחרה להיות אחת מהנשים פורצות הדרך בתחום המשפט .

0 +
לקוחות מרוצים
0
שנות ניסיון
% 0
הצלחה בתיקים

לקוחות ממליצים

רוצים לדעת עוד? מלאו את הפרטים ונשמח להביא את הניסיון, הוותק וההצלחה שלנו גם עבורכם.