התקשרו אלינו : 077-3320116 

 אימייל : Iristr@012.net.il 

 מייצגים בכל הארץ  

עו"ד איריס טרומן

התקשרו אלינו :077-3320116       
אימייל :Iristr@012.net.il         
מייצגים בכל הארץ 

משרד עו"ד ד"ר איריס טרומן הינו אחד ממשרדי עורכי הדין הייחודיים בתחום המשפט המסחרי -אזרחי בישראל,
 המשלב הבנה עסקית רחבה לצד עולם המשפט.                         
מייסדת המשרד הינה עו"ד ד"ר איריס טרומן - דוקטור במשפטים בתחום התאגידים , 
כלכלנית ובעלת תואר MBA מרצה בפורומים למשפט ועסקים ומכהנת כיו"ר הועדה לבית 
משפט כלכלי בינלאומי של לשכת עורכי הדין בישראל

לייעוץ מיידי! 054-5795890   

עריכת צוואה

צוואה מהווה את רצונו האחרון של אדם. חלק מרצון זה הוא ניהול נכסיו ,חלוקת הכספים וחפצים סנטימנטליים שצבר במהלך חייו. כדי להבטיח את תוקפה המשפטי של הצוואה ישנם כמה כללים וצעדים המסייעים בעריכת הצוואה.

התנאים הראשונים לעריכת הצוואה הינם:
  • כשירותו של עורך הצוואה : כל מי שגילו נמוך מ-18 או פסול דין בעיני בית משפט אינו כשיר לערוך צוואה.
  • בלעדיות כותב הצוואה: הצוואה יכולה להיערך אך ורק על ידי המוריש
  • חופש הציווי: אדם רשאי לשנות את צוואתו כמה פעמים שירצה במהלך חייו (מתוך ההנחה כי אדם ממשיך לצבור קניין פיזי ורוחני במהלך חייו שאותם ירצה להוריש) וסעיף המציין כי אין לשנות את הצוואה אשר יכתוב המוריש יגרום לפסילת הצוואה.
 מה ניתן להוריש?
  • נכסים: אם בחזקתכם נכסים, חשוב מאד לציין ולהבהיר למי יהיה שייך הנכס לאחר הוצאת הצוואה לפועל, זהו נושא רגיש ונפוץ במחלוקות שבין הקרובים למוריש לאחר לכתו ולכן, חשוב אף לעשות הפרדה בין הנכסים ליורשים בעריכת הצוואה ובכך להימנע מאי- בהירויות.
  • חפצים בעלי ערך סנטימנטלי: ישנן משפחות בהן חפצים נשמרים לאורך דורות ובעלי ערך גבוה מאד עבור המחזיק בהם, זהו עשוי להיות כל חפץ וניתן להוריש אותו כחלק מהרכוש של המוריש.
  • כספים: מעבר לכספי חסכונות, ישנם גם כספים הנמצאים בקרנות הפנסיה, ביטוחי חיים וקופות גמל כאלו ואחרות. כל אלה נחשבים גם הם חלק מנכסיו ורכושו של המוריש וחשוב להתייחס לכך בעריכת הצוואה. לירושת נכסיו ורכושו יכול המוריש להציב תנאים באשר לזמנים בהם יחולק הרכוש לדוגמה במקרה בו היורש מתנה כי הוא רכושו יעבור לילדיו לאחר שיגיעו לגיל 18 או בסיום השירות הצבאי. לפרטים אלה חשוב להתייחס בעריכת הצוואה ולשקול את התנאים אותם מציבים מפני שכך ייעשה לאחר פטירת המוריש.
כדי להבטיח את אמינותה של הצוואה ותוקפה המשפטי, מומלץ להפקידה אצל הרשם לענייני ירושה המהווה סמכות משפטית למהימנותה של הצוואה. הרשם לענייני ירושה הוא גם הסמכות אליה יש לפנות לשם מימוש הצוואה. את הבקשה יש גם לפרסם בעיתונות כדי לתת הזדמנות לצדדי ג' להביע התנגדות למימוש הצוואה ואם כך קרה, ידון השופט בהתנגדות בבית המשפט לענייני משפחה.