התקשרו אלינו : 077-3320116 

 אימייל : Iristr@012.net.il 

 מייצגים בכל הארץ  

עו"ד איריס טרומן

התקשרו אלינו :077-3320116       
אימייל :Iristr@012.net.il         
מייצגים בכל הארץ 

משרד עו"ד ד"ר איריס טרומן הינו אחד ממשרדי עורכי הדין הייחודיים בתחום המשפט המסחרי -אזרחי בישראל,
 המשלב הבנה עסקית רחבה לצד עולם המשפט.                         
מייסדת המשרד הינה עו"ד ד"ר איריס טרומן - דוקטור במשפטים בתחום התאגידים , 
כלכלנית ובעלת תואר MBA מרצה בפורומים למשפט ועסקים ומכהנת כיו"ר הועדה לבית 
משפט כלכלי בינלאומי של לשכת עורכי הדין בישראל

לייעוץ מיידי! 054-5795890   

תביעות ליקויי בניה

תביעות ליקויי בנייה

ליקויי בנייה הינם חוסר ההתאמה שבין תכנון המבנה לבין ביצוע בנייתו בפועל. כל קבלן מחויב לעקוב אחרי התקנות, שימוש בחומרי בנייה מוסכמים וחוקים שעל פי הם יש לבנות את המבנה. מפרט המבנה מצורף כנספח לחוזה המכר של נכס וכאשר יש סממני ליקויי בנייה גלויים וסמויים, על הקבלן לתקן ליקויים אלה תוך תקופות אחריות.

מהי תקופת הבדק – תקופת הבדק הינה תקופת אחריות שהקבלן נותן לרוכש דירה , הנעה בין שנה לשבע שנים מיום קניית הדירה . אחריות זו חלה על ליקויים באיטום הגג, שקיעת מרצפות, ליקוי בחיפוי פנים, נזקי צנרת ועוד. בתקופה זו, אם הקבלן טוען כי ליקויי הבנייה לא נגרמו כתוצאה מעבודתו, חובת ההוכחה עליו. תקופת האחריות- תקופת אחריות נעה בין שבע לעשר שנים מיום קניית הדירה ובה הקונה צריך להוכיח כי הליקויים נוצרו כתוצאה מעבודתו של הקבלן ולא ממחדל אשר נגרם על ידי הדייר/ים וזאת על מנת שהקבלן יתחייב לתקן ליקויים אלה.

חוק המכר התשל”ג-1973 - עיקר חוק המכר הוא להגן על קוני נכס מפני בניה שלא בוצעה לפי התקנות והחוקים שנקבעו לשם בניית המבנה ובמילים אחרות: בנייה רשלנית. חוק זה עומד במרכז הטענות במקרי תביעות ליקויי בנייה ורוכש הדירה רשאי לתבוע את הקבלן בגין הפרת חוק זה. אולם, סעיף נוסף בחוק זה קובע כי כאשר התגלו ליקויים במבנה, יש לתת לקבלן הזדמנות נאותה לתקן את הליקויים תוך מן סביר, כלומר, רק אם רוכש הדירה נתקל בסירוב מצד הקבלן לתקן את הליקויים, רשאי הוא להתחיל בהליכי הגשת התביעה.

תביעת ליקויי בנייה-  כדי להצדיק את טענת ליקויי הבנייה, עורך הדין המנהל את התביעה יערב גורמים מקצועיים כגון יועצי ומהנדסי בנייה אשר יבדקו את מפרטי הבנייה והמבנה עצמו. גורמים אלה נזקקים לאשר את הטענה כי מדובר בליקויי בנייה כדי שזו תהיה קבילה אל מול הקבלן. אם מדובר במחדל שנעשה על ידי רוכשי הדירה, הקבלן יכול להתגונן ולהוכיח היא הליקויים במבנה לא נגרמו כתוצאה מרשלנות הבנייה.

לסיכום, בעת רכישה של דירה חדשה, הקפידו לערוך בדק בית עם מהנדס בניין מומחה ולהגיש דו"ח ליקויים בהקדם האפשרי לקבלן. התמהמהות עלולה להוביל לנזק מצטבר ולכך שיהיה קשה יותר לתבוע את הקבלן במקרה של ליקויים אותם הוא מחויב לתקן.