התקשרו אלינו : 077-3320116 

 אימייל : Iristr@012.net.il 

 מייצגים בכל הארץ  

עו"ד איריס טרומן

התקשרו אלינו :077-3320116       
אימייל :Iristr@012.net.il         
מייצגים בכל הארץ 

משרד עו"ד ד"ר איריס טרומן הינו אחד ממשרדי עורכי הדין הייחודיים בתחום המשפט המסחרי -אזרחי בישראל,
 המשלב הבנה עסקית רחבה לצד עולם המשפט.                         
מייסדת המשרד הינה עו"ד ד"ר איריס טרומן - דוקטור במשפטים בתחום התאגידים , 
כלכלנית ובעלת תואר MBA מרצה בפורומים למשפט ועסקים ומכהנת כיו"ר הועדה לבית 
משפט כלכלי בינלאומי של לשכת עורכי הדין בישראל

לייעוץ מיידי! 054-5795890   

תביעת דיבה

תביעת הוצאת דיבה
הוצאת דיבה היא עוולה אזרחית בה נפגמת זכות האדם להגנה על שמו הטוב וכבודו. זכותו של האדם להגנה על שמו הטוב מתבססת על כך שאדם החי בחברה מחזיק בקניין רוחני הכולל את תדמיתו ומעמדו בעיני החברה. גורמים אלה לעתים בעלי ערך יקר יותר מרכוש וכאשר הם נפגמים, עלולה להיפגם פרנסתו של אדם ואף שוויון ההזדמנויות המגיעות לו כאזרח.

הוצאת דיבה היא הפרת חוק איסור לשון הרע ועל כך ניתן להגיש תביעה נזיקית בגינה בית המשפט רשאי לפסוק כי הנתבע מחויב לפצות את התובע בסכום של 75,000 שקלים ללא הוכחה כי נגרם נזק לצד התובע.

בית המשפט שוקל את מתן הפיצויים וחומרת פסק הדין על פי הקריטריונים הבאים:

  • האם מדובר בלשון הרע: על מנת לקבוע אם הפרסום הינו פוגעני דיו ויוכל לשמש עילה לתביעה, יש לבחון את הפרסום באמצעות מבחן אובייקטיבי הקובע האם אדם סביר מן החברה היה מפרש את אותו פרסום כפוגע בשמו הטוב.
  • מהו פרסום: תוכן פוגעני עשוי להתפרסם במגוון מישורים לרבות, בתקשורת, בכתב, ביצירת אומנות ועוד. די שהתוכן ייחשף לגורם שלישי מלבד הנפגע וזהו ייחשב עילה לתביעת לשון הרע, כלומר, מסר פוגעני מאדם הנשמע רק באוזני הנפגע אינו מספיק בכדי לספק עילה לתביעה.
  •  כוונה: הוצאת דיבה בכוונת מפגע עשויה לזכות את התובע בפיצוי בגובה 150,000 שקלים ללא הוכחה כי נגרם נזק לתובע, אולם לא כל הוצאת דיבה נעשית מתוך כוונה לפגוע בצד התובע ובית המשפט לוקח זאת בחשבון במתן הפיצויים.
  •  הנזק: חומרת הנזק הנגרם לנפגע משפיעה על שיקול בית המשפט במתן הפיצויים. כאשר חומרת הנזק ותפוצתו גבוהים יותר כך גם יקבע גובה הפיצוי.